MEDNARODNA KONFERENCA – (Brez)mejni muzeji. Oblikovanje muzejskih pripovedi in prostorov vključevanja 🗓

ICOM Slovenija skupaj z ICOM South East Europe, ICOM Italia in ICOM Europe  v okviru Evropske prestolnice kulture GO! 2025 Nova Gorica – Gorica organizira mednarodno konferenco z naslovom (Brez)mejni muzeji. Oblikovanje muzejskih pripovedi in prostorov vključevanja.

Konferenca poteka pod pokroviteljstvom Zavoda GO! 2025 in EZTS GO. 

Leta 2025 bosta prestižni naslov Evropske prestolnice kulture  (EPK) nosila Chemnitz v Nemčiji ter Nova Gorica, ki je k edinstvenem čezmejnem sodelovanju povabila italijansko Gorico. To sodelovanje predstavlja prvi poskus “brezmejne” Evropske prestolnice kulture, kar simbolizira prelomno kulturno partnerstvo, ki sega čez državnen meje. Pod sloganom “GO! Borderless!/ GREMO! Brezmejno!” bosta Nova Gorica in Gorica ustvarjali inovativno kulturno izkušnjo, ki bo presegala meje in vabila k raziskovanju bogate dediščine obeh mest. Območje, ki je stoletja predstavljalo primer sobivanja, večjezičnosti in multikulturalizma, so zajeli tragični dogodki prve in druge svetovne vojne ter tragedij, ki so se dogajale po vojnih spopadih. Podelitev naslova EPK dvema mestoma, ki ju je zgodovina ločevala, nosi poseben simbolni pomen in opozarja na pretekle dogodke. S tem se ustvarja nov model dialoga in izmenjave, ki predstavlja alternativo težkim časom, s katerimi se Evropa trenutno sooča.

Ključna komponenta leta evropske prestolnice kulture je otvoritev projekta EPIC (Evropska platforma za interpretacijo 20. stoletja), novega participatornega razstavnega prostora, zasnovanega za spodbujanje kulturnega dialoga in skupnih demokratičnih vrednot. EPIC je zamišljen kot dinamično kulturno središče, ki si prizadeva s participativnimi metodologijami opolnomočiti prebivalce obmejnega območja, da delijo svoje zgodbe, izkušnje in interpretacije preteklosti območja. Predstavlja pomemben odmik od delilnih pripovedi preteklosti in je zavezan k tolmačenju raznolikih perspektiv znotraj skupnosti. EPIC ni zgolj kulturni prostor, ampak si prizadeva postati prostor dialoga – participatorni muzej, ki so ga ustvarili ljudje za ljudi.

Konferenca je namenjena predstavitvi dobrih praks, preučevanju in redefiniciji pripovedi, ki jih predstavljajo sodobni muzeji ter njihove vloge pri preseganju teme “mejnosti”. S poudarkom na vključenosti in sodelovanju bo predstavljala, kako lahko muzeji presežejo tradicionalne meje in postanejo vključujoči izobraževalni prostori, ki spodbujajo globalno razumevanje, sodelovanje in postanejo dejavniki sprememb.

Naš cilj je spodbujati izmenjavo idej, najboljših praks, strokovnega znanja in mednarodnih projektov med muzealci z raznolikimi ozadji. Mednarodna konferenca bo raziskovala možnosti paradigmatskega premika, ki poudarja potencial individualnih pripovedi, hkrati pa se dotika tem in vprašanj, ki so izpuščena, izbrisana ali težko obravnavana v sodobnih družbah. Konferenca bo prav tako preučevala, kako je treba ponovno pretehtati nacionalne pripovedi, kdo daje glas neslišanim in ranljivim ter kako lahko osebni stiki postanejo ključni za razumevanje našega hitro spreminjajočega se sveta. To je še posebej pomembno v času, ko smo priča ponovnemu porastu antisemitizma, rasnih predsodkov, stereotipov in razraščanju sovražnega govora.

Teme:
• Izmenjava praks: muzeji kot brezmejne platforme znanja
• Etika muzejev: vloga kustosa in sodobne dileme pri njegovem delu
• Muzeji v službi svojih skupnosti: ustvarjanje povezav
• Skrite meje. Muzeji in pluralne skupnosti skupaj razmišljajo o zgodovini in prihodnosti
• Čezmejno in transnacionalno sodelovanje med muzeji: prednosti, slabosti, ovire in priložnosti
• Muzeji v projektih Evropske prestolnice kulture: izmenjava izkušenj in najboljših praks

Vaš prispevek (največ 250 do 300 besed) in kratko biografijo (največ 100 besed) nam pošljite v angleškem jeziku do do 14. novembra 2024.
Objava odobrenih prispevkov  bo 30. novembra 2024.
Rok za potrditev s strani izbranih predavateljev je 20. januar 2025.

Povzetek naj vsebuje naslednje informacije (vse v angleškem jeziku):

  • Ime avtorja/avtorjev
  • Ustanova
  • Naslov in izbrana konferenčna tema
  • Povzetek v angleščini (največ 250 do 300 besed)
  • Kratka biografija (največ 100 besed)
  • ICOM številka članstva (če ste član)

Delovni jezik konference je angleščina. Stroški tolmačenja niso predvideni.
Za vse informacije in pošiljanje prispevkov (v obliki PDF) smo na voljo na:

epic@go2025.eu

PDF – Vabilo v slovenskem jeziku


Borderless Museums. Redefining Museum Narratives and Inclusivity

ICOM Slovenia, together with ICOM South East Europe, ICOM Italia and ICOM Europe, is organising an international conference as part of the European Capital of Culture titled Borderless Museums. Redefining Museum Narratives and Inclusivity.

The conference is sponsored by the GO! 2025 Institute and the EGTC GO.

Conference invitation in English

from to
Načrtovano ical Google outlook novice